NEW YORK STATE

Boys Sectional Coaches of the Year 

 

Section 1   Section 2   Section 3
1986 Ernie Zafoute, Dover Plains    1986 Paul Lyons, Albany    1986 John Devendorf, Auburn 
1987 Mike Delval, Alexander Hamilton    1987 Jim Zullo, Shenendehowa    1987 Gerry Wilcox, Syracuse Bishop Ludden 
1988 Tom Collins, Albertus Magnus    1988 Mike Lilac, Stillwater    1988 Jim McGraff, Nottingham 
1989 Jim Kelly, Rye    1989 Don Landrio, Gloversville    1989 Mike Tomassetti, NY Mills 
1990 Marshall Reif, Mt. Vernon    1990 Rick McCabe, Renselaer    1990 Tony Pascale, Liverpool 
1991 Tim McEnroe, Millbrook    1991 George Mardigan, Watervliet     Bob Kawa, Jamesville-DeWitt 
1992 Tom Knickerbocker, John Jay    1992 Jeff Holmes, Shaker    1991 Joe Mazella, Henninger 
1993 Terry Feeley, Spackenkill    1993 Ken Merchant, Broadalbin Perth    1992 Brian Nolan, Fowler 
1994 no nomination    1994 Rick Cetnar, Amsterdam    1993 Tom Blackford, Hamilton 
1995 Terry Feeley, Spackenkill    1995 Rick Cetnar, Amsterdam    1994 Dave Gaylord, Remsen 
1996 Bill Thorn, Croton Harmon    1996 Jim Zullo, Shenendehowa    1995 Tony Smarrelli, Bishop Grimes 
1997 Phil Kane, Rhinebeck             Ron Osinski, Schalmont    1996 Jim Kenney, Rome Catholic 
1998 Terry Feeley, Spackenkill    1997 no nomination    1997 Todd Widrick, Westhill 
1999 Robert Murphy, Poughkeepsie    1998 Gary DiNola, Schenectady    1998 Mike Durr, Notre Dame 
         Ryan Peek, Millbrook    1999 Tony Hammel, Glenns Falls    1999 Al Knapp, Vernon Verona Sherrill 
2000 Bob Cimmino, Mt. Vernon    2000 Craig Phillips, Fort Plain    2000 Ken Sturges, Hannibal 
2001 Todd Sims, Haldane    2001 Marc Sausville, Schenectady    2001 Richard Andrews, Little Falls 
       
Section 4   Section 5   Section 6
1986 Tom Corgel, Binghamton    1986 Chris Connell, Rochester Wilson    1986 Art Serotte, Buffalo Grover Cleveland 
1987 Mike Johnston, Elmira Notre Dame    1987 Gary Wight, Cuba    1987 Mel Palano, Buffalo Bishop Timon 
1988 Tom Morrisey, Owego    1988 Joe Marchese, McQuaid Jesuit    1988 Pat Monti, LaSalle 
1989 Jack Halloran, Whitney Point    1989 Marv Skillman, Avoca    1989 Pat Monti, LaSalle 
1990 Tom Green, Maine-Endwell             Dean Schott, Lyons    1990 Ed Kobierecki, St. Joseph's Institute 
1991 Jack Halloran, Whitney Point    1990 Ron Ceravolo, Newark    1991 Len Kosobucki, J.F. Kennedy 
1992 John Stone, Ithaca    1991 Jim Burke, Prattsburg    1992 Dennis Seitz, Williamsville North 
1993 Roger Myers, Odessa-Montour    1992 Don Brown, Greexe-Arcadia    1993 Dick Harvey, Kenmore West 
1994 Mark Abbott, Norwich    1993 Doug Childs, Greece-Arcadia    1994 no nomination 
1995 Wes Sommerville, Trumansburg    1994 Jim Burke, Ptrattsburg    1995 Wally Carlson, Maple Grove 
1996 Mickey Greenburg, Vestal    1995 Dean Schott, Lyons             Pat Monti, Niagara Falls LaSalle 
1997 Bob Zeh, Oneonta    1996 Dean Schott, Lyons    1996 Jeff Anastasia, Olean 
1998 Mike Brazze, Sidney    1997 John Tatro, Palmyra-Macedon    1997 Joe Gnozzo, Seneca Vocational 
1999 Norm Szvec, Candor    1998 Tom LaDelpha, Warsaw    1998 Roy Macaluso, Lockport 
         Gary Vail, Windsor    1999 Chris Reed, Geneseo    1999 Starling Bryant, Buffalo Traditional 
2000 Steve Monks, Horseheads    2000 Chris Connell, Wilson Magnet    2000 Cory Emery, Sherman 
2001 Chris Sinicki, Binghamton-Seton    2001 Steve Veeder, South Seneca    2001 Dan Bazzani, Niagara Falls 
       
Section 7   Section 8   Section 9
1986 Bud Bresett, Ticonderoga    1986 no nomination    1986 Ron Montalto, Monroe-Woodbury 
1987 Clifford Staves Jr., Mt. Assumption Inst.    1987 Russ Reid, Rockville Centre Southside    1987 Tony DiMarco, Sugar Loaf 
1988 Leon Angevine, Peru    1988 Hank Willaims, Malverne    1988 Tony DiMarco, Sugar Loaf 
1989 no nomination    1989 Ted Adams, Hempstead    1989 Tony DiMarco, Sugar Loaf 
1990 Gary Finney, Ausable Valley    1990 Ted Adams, Hempstead    1990 Dick O'Neil, Monticello 
1991 Kevin Daugherty, Plattsburgh    1991 Arnie Sims, Manhasset    1991 Jerry Kaplan, O'Neil 
1992 Bob Dedrick, Ticonderoga    1992 Tommy Hammond, Roosedvelt    1992 Eric McLeaud, Wallkill 
1993 Jon Rebideau, Northern Adirondack    1993 Ted Adams, Hempstead    1993 Rick Ellison, Jefferson Youngsville 
1994 Tim Munn, Saranac Lake    1994 no nomination    1994 Kenny Ralph, Ellenville 
1995 Maceo DuBose, Beekmantown    1995 no nomination    1995 Tony DiMarco, Sugar Loaf 
1996 Maceo DuBose, Beekmantown    1996 Martin Voight, Massapequa    1996 Luke Periera, Newburgh 
1997 Maceo DuBose, Beekmantown    1997 Rich Woods, Oceanside    1997 Kevin Bach, Burke Catholic 
1998 Steve Skiff, Tupper Lake    1998 Wandy Williams, Long Beach    1998 Dick O'Neil, Monticello 
1999 Kevin Daugherty, Plattsburgh    1999 no nomination    1999 Ron Montalto, Monroe-Woodbury 
2000 Jon Rebideau, Northern Adirondack    2000 Martin Voight, Massapequa    2000 Tome Howe, Cornwall 
2001 Jon Rebideau, Northern Adirondack HS             Thomas Pisani, Plainedge    2001 Bob Krebs, Middletown 
  2001 Jim Curcio, Wheatley     
       
Section 10       Section 11
1986 Larry Jenne, Parishville-Hopkington   

  1985 Jim McGowan, Bellport
1987 Charles Folsom, Harrisville      1986 John Niles, Bridgehampton 
1988 Doug Loffler, Lisbon      1987 Frank Romeo, Comsewogue 
1989 John Hollinshead, Chateaugay        1988 Jack McCormack, John Glenn 
1990 Bill Mema, Ogdensburg        1989 Frank Romeo, Comeswogue 
1991 Jerry Hourihan, Canton                 Ed Petrie, East Hampton 
1992 John Tehonica, Heuvelton        1990 Steve Paskiewicz, Riverhead 
1993 Ron Gotham, Colton-Peirrepont        1991 no nomination 
1994 no nomination   

  1992 no nomination 
1995 Steve Dona, Massena      1993 no nomination 
1996 Charlie Folsom, Harrisville      1994 Robert Hodgson, Wm. Floyd 
1997 Dave McQueer, Hammond        1995 no nomination 
1998 Dave McQueer, Hammond        1996 Steve Rich, Sachem 
1999 Bill Mema, Ogdensburg        1997 Rich Wrase, Westhampton 
2000 Joe Jubinville, St. Lawrence        1998 Rich Wrase, Westhampton 
2001 Doug Loffler, Lisbon        1999 Herman Lamison, Southampton 
 

  2000 Jack Agostino, Amityville 
    2001 Jack Agostino, Amityville HS 
       
NYC-Public   NYC-Catholic   NYC-Private
1986 no nomination    1986 no nomination    1986 Ed Schlieben, Steiner School 
1987 no nomination    1987 Gary De Caesar, St. Raymonds    1987 Vince Scotti, Cathedral Prep 
1988 Steve Post, Adlai Stevenson    1988 Bob Leckie, Bishop Loughlin    1988 Rodger Jaffe, New Lincoln 
1989 no nomination    1989 Pat Quigley, Bishop Loughlin             Larry Byrnes, Collegiate School 
1990 Jack Ringel, William Grady    1990 John Miller, Mt. St. Micheal's    1989 Dan Taveras, The Browning School 
1991 Bob Harstein, Lincoln    1991 Jack Curran, Archbishop Malloy    1990 Dom Michele, York Prep 
         Jack Ringel, Grady    1992 Bob Leckie, Bishop Loughlin            Al Benyak, Columbia Prep 
1992 Ara Levine, Lafayette    1993 Don Kent, Msgr. McClancy    1991 no nomination 
         Steve Cavalli, Wingate    1994 Ted Gustus, Nazareth    1992 Dominic Michel, York Prep 
1993  Solomon Frazier, Walton    1995 Jack Alessi, Xaveriain    1993 no nomination 
1994 "A" Dave Johnson, Martin Luther King     Bob Leckie, Bishop Loughlin    1994 no nomination 
         "B" Alan Mittleman, George Washington    1996 Tim Leary, St. Francis Prep.    1995 Larry Byrnes, Collegiate School 
1995 "A" Larry Majors, Paul Robeson    1997 Bob Leckie, Bishop Loughlin    1996 Larry Byrnes, Collegiate School 
         "B" Randy James, Francis Lewis    1998 Bob Leckie, Bishop Loughlin    1997 Jeff Weiss, Woodmere 
1996 "A" Jack Ringel, Grady             Jack Alessi, Xaveriain    1998 Bill McNally, Poly Prep 
         "B" Julie Levine, Truman    1999 Bob Oliva, Christ the King    1999 Jeff Weiss, Woodmere 
1997 "A" Pat Torney, Newton             Tim Leary, St. Francis Prep.    2000 Ray Barile, Horace Mann 
         "B" James Rodgers, Washington Irving    2000 Bob Leckie, Bishop Loughlin    2001 Teddy Frishling, Dalton School 
1998 "A" Jack Ringel, Grady    2001 Jack Alesi, Xaverian HS     
         "B" Steve Romagnoli, Wadleigh         
1999 "A" John Mathis, John F. Kennedy         
2000 "A" John Mathis, John F. Kennedy         
         "B" Vaughn Dweck, T. Roosevelt         
2001 "A"  Jack Ringel, Grady         
          B Wendell Sanders, Benjamin Banneker        
       

 


Return to State Index